Super Sales Company is the exclusive distributor for a high-quality knapsack. Th
ID: 2491677 • Letter: S
Question
Super Sales Company is the exclusive distributor for a high-quality knapsack. The product sells for $90 per unit and has a CM ratio of 20%. The company’s fixed expenses are $540,000 per year. The company plans to sell 34,000 knapsacks this year.
Required: 1. What are the variable expenses per unit?
What is the break-even point in units and in sales dollars?
What sales level in units and in sales dollars is required to earn an annual profit of $117,000?
What sales level in units is required to earn an annual after-tax profit of $117,000 if the tax rate is 20%?
Assume that through negotiation with the manufacturer, Super Sales Company is able to reduce its variable expenses by $9 per unit. What is the company’s new break-even point in units and in sales dollars? (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to the nearest whole number.)
Use the equation method for the following:
Explanation / Answer
Solution.
1. Variable expenses per unit.
A. What is the break-even point in units and in sales dollars?
px = vx + FC + Profit
BEP in sales Doller = (34,000 x 72) + 540,000 = $2,988,000.
BEP in sales Unit = $2,988,000 / 90 = 33,200 unit.
B. Sales level in units and in sales dollars is required to earn an annual profit of $117,000.
BEP in sales Doller = (34,000 x 72) + 540,000 + 117,000 = $3,105,000.
BEP in sales Unit = $3,105,000 / 90 = 34,500 unit.
C. Sales level in units is required to earn an annual after-tax profit of $117,000 if the tax rate is 20%?
If after tax required profit = 117,000
Before tax profit = 117,000 / 80% = 146,250
BEP in sales Doller = (34,000 x 72) + 540,000 + 146,250 = $3,134,250.
BEP in sales Unit = $3,134,250 / 90 = 34,850 unit.
D. Company’s new break-even point in units and in sales dollars after change in variable cost.
BEP in sales Doller = (34,000 x 63) + 540,000 = $2,142,000.
BEP in sales Unit = $2,142,000 / 90 = 23,800 unit.
Formula method.
1. Variable expenses per unit.
Contribution margin is 20%
So Variable cost per unit = $90 x 80% = $72
A. What is the break-even point in units and in sales dollars?
BEP in sales Doller = 540,000 / 20% = $2,988,000.
BEP in sales Unit = $2,988,000 / 90 = 33,200 unit.
B. Sales level in units and in sales dollars is required to earn an annual profit of $117,000.
BEP in sales Doller = ( 540,000 + 117,000) / 20% = $3,285,000.
BEP in sales Unit = $3,285,000 / 90 = 36,500 unit.
C. Sales level in units is required to earn an annual after-tax profit of $117,000 if the tax rate is 20%.
If after tax required profit = 117,000.
Formula = (FC + PAT /(1 - T )) CM
= (( 540,000 + 117,000 / 80%)) / 20%
= 686,250 / 20% = $3,431,250
Unit = $3,431,250 / $90 = 38,125 Unit.
D. Company’s new break-even point in units and in sales dollars after change in variable cost.
Sales price = $90
Variable cost = $63
Contribution margin = $27
CM ratio = $27 / $90 = 30%.
BEP in sales Doller = 540,000 / 30% = $1,800,000.
BEP in sales Unit = $1,800,000. / 90 = 20,000 unit.
Particular Amount Sales 90.00 Variable Cost 72.00 Contribution margin 18.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.