The accounting records for Patricia Event Planning Services include the followin
ID: 2491591 • Letter: T
Question
The accounting records for Patricia Event Planning Services include the following select unadjusted balances on December 2016: Salaries Expense, S6.000; Service Revenue. $17,000; Unearned Revenue, $400; Supplies Expense, S600, Rent Expense, $300; Depreciation Expense -Equipment, $200. During December, the company worked with a new client and provided event planning services for an upcoming event. It will receive the full amount of $2100 when the event is completed in January 2017. As of the end of December 2016, it performed one-third of the services covered by the contract The company made the accrual adjustments. The balance of Service Revenue, as shown on the adjusted trial balance, should be a___. credit balance of $17,000 credit balance of $17,700 debit balance of $2100 debit balance of $19,100Explanation / Answer
Balance of Service revenue as per unadjusted trial balance = $17,000 credit
Service revenue accrued from new contract = 1/3 * Contract value = $2,100/3 = $700
Balance of service revenue in adjusted trial balance = $17,000 + $700 = $17,700 Credit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.