Pro Chemicals uses an automated mixing machine in its Mixing Department to combi
ID: 2491299 • Letter: P
Question
Pro Chemicals uses an automated mixing machine in its Mixing Department to combine three raw materials into a product called Trio. On average, each unit of Trio contains $3 of Material X, $6 of Material Y, $9 of Material Z, $2 of direct labor, and $10 of overhead. Total costs charged to the Mixing Department's Work in Process Inventory account during the month were $210,000. There were no units in beginning or ending work in process inventory. How many units were completed and transferred to finished goods inventory during the month?Explanation / Answer
Direct material cost per unit = Cost of Material X + Cost of material Y + Cost of material Z = $3 + $6 + $9 = $18 per unit
Cost per unit of Trio = Direct material cost + Direct labor cost + Overhead cost = $18 + $2 + $10 = $30 per unit
Total costs charged to Work in process = $210,000
Units completed and transferred to finished gooods inventory = $210,000/$30 = 7,000 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.