Exercise 15-11 Financial Ratios for Assessing Profitability and Managing Debt Se
ID: 2489789 • Letter: E
Question
Exercise 15-11 Financial Ratios for Assessing Profitability and Managing Debt
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Total assets at the beginning of the year were $3,000,000; total stockholders’ equity was $2,200,000. The company’s tax rate is 30%.
1. Compute the return on total assets. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3)
2. Compute the return on equity. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3)
3. Is financial leverage positive or negative?
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Explanation / Answer
1)Return on Assets = Net Income / Average Assets Net Income 280000 Total assets-beginning 3000000 Total assets - ending 3600000 Average Assets ( beginning + ending)/2 3300000 ROA 8.48% 2) Return on equity = Net Income / shareholders equity = 280000 / (2200000 + 2400000)/2 = 280000 / 2300000 = 12.17% 3) Financial leverage ratio Debt Ratio = Total liabilities / Total Assets = 500000/3600000 = 500000/3600000 = 0.14 This company is stable as the Debt ratio is low , hence the financial leveraged is negative
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.