Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Wardell Company purchased a mini computer on January 1, 2011, at a cost of $40,0

ID: 2489733 • Letter: W

Question

Wardell Company purchased a mini computer on January 1, 2011, at a cost of $40,000. The computer has been depreciated using the straight-line method over an estimated five-year useful life with an estimated residual value of $4,000. On January 1, 2013, the estimate of useful life was changed to a total of 10 years, and the estimate of residual value was changed to $900.

  

Prepare the appropriate adjusting entry for depreciation in 2013 to reflect the revised estimate.

Prepare the appropriate adjusting entry for depreciation in 2013 to reflect the revised estimate. Assuming that the company uses the sum-of-the-years'-digits method instead of the straight-line method.

Wardell Company purchased a mini computer on January 1, 2011, at a cost of $40,000. The computer has been depreciated using the straight-line method over an estimated five-year useful life with an estimated residual value of $4,000. On January 1, 2013, the estimate of useful life was changed to a total of 10 years, and the estimate of residual value was changed to $900.

Explanation / Answer

1./

DEPRECIATION USING ORIGINAL ESTIMATES

= ($40000 - $4000) / 5

= $7200/YEAR

BOOK VALUE IN 2013

= [$40000 – (2 * $7200)]

= $25600

NEW RESIDUAL VALUE

= $900

REMAINING USEFUL LIFE IN 2013, WITH CHANGE = 8 YEARS (10 – 2)

DEPRECIATION = ($25600 – 900) / 8

= $3087.50

JOURNAL ENTRY

DEPERICATION EXPENSES A/C.................................DR $3087.50

   TO ACCUMULATED DEPERICATION $3087.50

2./

SUM-OF-THE-YEARS’-DIGITS METHOD

= (COST – RESIDUAL VALUE) * (DECLINING YEARS / SUM OF THE YEARS)

SUM OF THE YEARS

= [N * (N +1)] / 2

= [5 * (5 + 1) ] / 2

= 15

2011= ($40000 - $4000) * (5 / 15)

= 12000

2012= ($40000 - $4000) * (4 / 15)

= 9600

BOOK VALUE IN 2013

= [$40000 – (12000 + 9600)]

= $18400

REMAINING LIFE IN 2013

= 8 YEARS (10 – 2)

SUM OF THE YEARS

= [8 * (8 + 1) / 2]

= 36

DEPRECIATION IN 2013

= ($18400 - $900) * (8 / 36)

= $3889

DEPERICATION EXPENSES A/C.................................DR $3889

   TO ACCUMULATED DEPERICATION $3889