Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Feltan Company operated at normal capacity during the current year, producing 64

ID: 2489176 • Letter: F

Question

Feltan Company operated at normal capacity during the current year, producing 64,000 units of its single product. Sales totalled 54,000 units at an average price of $25 per unit. Variable manufacturing costs were $9 per unit, and variable marketing costs were $4 per unit sold. Fixed costs were incurred uniformly throughout the year and amounted to $174,000 for manufacturing and $78,000 for marketing. There was no year-end work-in-process inventory. Required: 1. What is Feltan’s break-even point in sales dollars for the current year? (Do not round intermediate calculations.) 2. If Feltan’s variable manufacturing costs unexpectedly increase by 10%, what is the new unit selling price that would yield the same contribution margin ratio as before the cost increase? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

Existing $/unit Sale Price 25 Less:- Variable Mfg Cost 9 Less:- Variable Mkt Cost 4 Contribution margin 12 Contribution margin ratio% 48% Total Fixed Cost $ Manufacturing cost          174,000 Marketing cost            78,000 Total Fixed Cost          252,000 Break even Sales Value in $ Break even sales in Unit = Fixed Cost/Contribution per unit Break even sales in unit = $252000/12 = 21000 Units Break even points in Sales = 21000 units X $ 25 per unit = $ 525000. New Selling price Existing new after increase in 10% of Variable Mfg cost $/unit $/unit Sale Price 25                               26.73 Less:- Variable Mfg Cost 9 9.9 Less:- Variable Mkt Cost 4 4 total Variable Cost 13 13.9 Contribution margin 12 12.83 Contribution margin ratio% 48% 48% Let Sales price = X Variable Cost after increase in 10% of variable mfg cost = $ 13.9 Contribution margin = x-13.9 Contribution margin % = (x-13.9)/x 0.48 = (x-13.9)/x 0.52x = 13.9 x= 13.9/0.52 x= 26.73 therefore new selling price per unit = $ 26.73