Oslo Company prepared the following contribution format income statement based o
ID: 2488507 • Letter: O
Question
Oslo Company prepared the following contribution format income statement based on a sales vaolume of 1,000 units (the relevant range of produciton is 500 units to 1,500 units)
Sales $25400
Variable expenses 13800
Contribution margin 11600
fixed expenses 7772
net operating income 3828
1. What is the contribution margin per unit?
2. What is the contribution margin ratio?
3. What is the variable expense ratio?
4. If sales increase to 1001 units, what would be the increase in net operating income?
5. If sales decline to 900 units, what would be the net operating income?
Explanation / Answer
Part 1)
The contribution margin per unit is calculated as follows:
Contribution Margin Per Unit = Total Contribution Margin/Total Units = 11,600/1,000 = $11.60 per unit
________
Part 2)
The contribution margin ratio is calculated as follows:
Contribution Margin Ratio = Total Contribution Margin//Sales*100 = 11,600/25,400*100 = 45.67%
________
Part 3)
The variable expense ratio is calculated as follows:
Variable Expense Ratio = Total Variable Expenses/Total Sales*100 = 13800/25400*100 = 54.33%
________
Part 4)
The increase in net operating income would be equal to the contribution margin per unit. Therefore, net operating income will increase by $11.60 (11.60*1).
________
Part 5)
The net operating income is calculated with the use of following table:
Sales (900*25.40) 22,860 Less Variable Costs (900*13.80) 12,420 Contribution Margin (900*11.60) 10,440 Less Fixed Cost 7,772 Net Operating Income $2,668Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.