Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Wiemers Corporation’s comparative balance sheets are presented below. WIEMERS CO

ID: 2488160 • Letter: W

Question

Wiemers Corporation’s comparative balance sheets are presented below.

WIEMERS CORPORATION
Balance Sheets
December 31

2017

2016


Wiemers’s 2017 income statement included net sales of $104,000, cost of goods sold of $59,600, and net income of $16,000.

Compute the following ratios for 2017. (Round Debt to assets ratio to 1 decimal place, e.g. 1.6, or 1.6% and all other answers to 2 decimal places, e.g. 1.64, or 1.64% .)

  

  

WIEMERS CORPORATION
Balance Sheets
December 31

2017

2016

Cash $ 3,700 $ 3,400 Accounts receivable (net) 20,800 23,800 Inventory 10,300 7,000 Land 19,600 26,500 Buildings 69,600 69,600 Accumulated depreciation—buildings (14,500 ) (10,000 )     Total $109,500 $120,300 Accounts payable $ 12,100 $ 31,000 Common stock 74,800 70,000 Retained earnings 22,600 19,300     Total $109,500 $120,300

Explanation / Answer

a) Current ratio 2.876:1 Current Assets=Cash+Inventory+AR Current Assets=3700+20800+10300=34800 Current Liabilities=AP=12100 Current Ratio=Current Assets/Current Liabilities 34800/12100=2.876 (b) Acid-test ratio 2.024:1 Current Assets-Inventory=34800-10300=24500 Acid Test Ratio=(Current Assets-Inventory)/Current Liabilities 24500/12100 2.024793 (c) Accounts receivable turnover 4.663 times Average AR=(AR in the Beginning of the Year+AR at the end of the Year)/2 Average AR=(23800+20800)/2=44600/2=22300 Accounts Receivable Turnover=Net Sales/Average AR 104000/22300 4.663677 (d) Inventory turnover 6.89 times Average Inventory=(Inventory at the Beginning of the Year+Inventory at the end of the year)/2 (7000+10300)/2 8650 Inventory turnover=Cost of Goods Sold/Average Inventory 59600/8650 6.890173 (e) Profit margin 15.38 % Net Profit/Sales*100 16000/104000*100 15.38462 (f) Asset turnover 0.905135 times Total Assets in 2016=3400+23800+7000+26500+59600=120300 Total Assets in 2017=3700+20800+10300+19600+55100=109500 Average Total Assets=(120300+109500)/2=114900 Asset Turn Over=Net Sales/Average Total Assets 0.905135 (g) Return on assets 13.92 % Net Income/Average Assets*100 16000/114900*100 13.92515 (h) Return on common stockholders’ equity 17.1398 Average Common Stocke Holders Equity=(Stockholding in the Beginning+Stockholding in the End)/2 (89300+97400)/2 93350 Return on Common Stock Holders Equity=Net Income/Average Stockholding*100 17.1398 (i) Debt to assets ratio 1 % There are no Debts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote