Trimble Company sells an electronic toy for $40. The variable cost is $24 per un
ID: 2487715 • Letter: T
Question
Trimble Company sells an electronic toy for $40. The variable cost is $24 per unit and the fixed cost is $32,000 per year. Management is considering the following changes:
Alternative #1 Lease a new packaging machine for $4,000 per year, which will reduce variable cost by $1 per unit.
Alternative #2 Increase selling price 10 percent to counteract an expected 25 percent increase in fixed cost.
Alternative #3 Reduce fixed cost by 25 percent by moving to a lower rent location. This would have the effect of increasing variable costs by 10 percent.
Required: Consider and answer each of the following questions independently:
Round calculations to the nearest unit (a) Determine the current break-even point in units and dollars. (
b) Determine the expected profit assuming alternative #1 and sales of 3,200 units.
(c) Determine the break-even point in units and dollars assuming alternative #2.
(d) Determine the break-even point required in units and dollars assuming alternative #3.
(e) Determine the volume of sales required to earn $23,600 assuming alternative #3.
Explanation / Answer
Trimble Company Details Amt $ a Current Situation Unit selling price 40 Unit variable cost 24 m Unit contribution margin 16 n Contribution Margin % =16/40= 40.00% o Fixed cost per year 32,000 Break Even point in Units =o/m= 2,000 Break even sales in $=o/n= 80,000 b Alternative 1 Details Amt /unit Total for 3200 units Sale revenue 40 128,000 Variable cost 23 73,600 Contribution Margin 17 54,400 Less Yearly fixed ost including lease of m/c= 46,000 Net Operating Income= 8,400 c Alternative 2 Amt $ Unit selling price 44 Unit variable cost 24 m Unit contribution margin 20 n Contribution Margin % =20/44= 45.45% o Fixed cost per year (with 25% addition) 40,000 Break Even point in Units =o/m= 2,000 Break even sales in $=o/n= 88,000 d Alternative #3 Unit selling price 40.00 Unit variable cost 26.40 m Unit contribution margin 13.60 n Contribution Margin % =13.6/40= 34.00% o Fixed cost per year (with 25% reduction) 24,000 Break Even point in Units =o/m= 1,765 Break even sales in $=o/n= 70,588 e Required earning 23,600 Add fixed costs 24,000 Total Contribution required 47,600 Contribution margin per unit = 13.60 Required sales volume=47600/13.6= 3,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.