Snazzy Jeans In.c manufactures designer jeans. The company uses standard costing
ID: 2487651 • Letter: S
Question
Snazzy Jeans In.c manufactures designer jeans. The company uses standard costing nd has developed the following information about standards for its product: Materials- 2 yeards per unit; $10 per yard Labor- .25 DL hour per unit; 11 per hour During October, the company experienced an unanticipated spike in demand and increase production. Although planned production was for 8,000 units, the company actually produced 10,000 units. In anticipation of the original production volume, 18,000 yards were purchased at total cost of $175,000. During the month, 22,000 yards of material were used and 2400 direct labor hours were worked. Direct labor cost for the month totaled $27,000. Compute the LABOR price/rate variance and the quantity/efficiency variance for the following (you do not have to calculate labor variances):
Explanation / Answer
Labour Rate Variance = (Std Rate-Actual Rate)*Actual Lbr Hours
= (11-11.25)*2400 ## Actual Rate = 27000/2400 = 11.25
= -600
Labour Efficiency Variance = (Actual hours - Std hours)*Std Rate
= (2400 - 2500)*11 ## Std Hrs = 10000*.25 = 2500
= -1100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.