Burnet Company had 30,000 shares of common stock outstanding on January 1, 2011.
ID: 2486932 • Letter: B
Question
Burnet Company had 30,000 shares of common stock outstanding on January 1, 2011. On April 1, 2011, the company issued 15,000 shares of common stock. The company had outstanding fully vested incentive stock options for 5,000 shares exercisable at $10 that had not been exercised by its executives. The average market price of common stock was $9. The company reported net income in the amount of $189,374 for 2011. What is the effect of the options?
A. The options will dilute EPS by $.33 per share.
B. The options will dilute EPS by $.09 per share.
C. The options are anti-dilutive.
D. The options will dilute EPS by $.17 per share.
Explanation / Answer
Details No Duration months Duration weight Wtd No Opening common stock 30,000 12 100% 30,000 Apr 1 issue of shares 15,000 9 75% 11,250 No of share for Basic EPS 41,250 Net Income 189,374 BASic EPS = $ 4.59 per share Stock option no of shares 5,000 Market Price of shares 9 Stock option exercise price 10 No of shares that can be purchased at fair value =5000*9/10= 4,500 No no of shares issued for no consideration = (500) Effective no of share for Diluted EPS= 40,750 Diluted EPS = $ 4.65 So the options are anti dilutive Answer C is correct.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.