You have just purchased a six-month, $680,000 negotiable CD, which will pay a 9.
ID: 2486629 • Letter: Y
Question
You have just purchased a six-month, $680,000 negotiable CD, which will pay a 9.5 percent annual interest rate.
If the market rate on the CD rises to 10 percent, what is its current market value? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
If the market rate on the CD falls to 9.25 percent, what is its current market value? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
If the market rate on the CD rises to 10 percent, what is its current market value? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Before the rate change the CD holder will receive
FV= 6,80,000 (1+0.095/2)
=$712300
Immediately after the Increase in CD rates in the market the CD value decreases to
$712300/(1+0.10/2)
=$678380.95
If the Market Rate falls to 9.25% then the rate of Cd will be
$712300/(1+0.0925/2)
=$680812.42
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.