Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2014, Ellen Greene Company makes the two following acquisitions. T

ID: 2486600 • Letter: O

Question

On January 1, 2014, Ellen Greene Company makes the two following acquisitions.


The company has to pay 10% interest for funds from its bank.

Record the interest at the end of the first year on both notes using the effective-interest method.

1. Purchases land having a fair value of $262,000 by issuing a 5-year, zero-interest-bearing promissory note in the face amount of $421,954. 2. Purchases equipment by issuing a 7%, 9-year promissory note having a maturity value of $274,000. (interest payable annually).

Explanation / Answer

No.

Date

Account Titles and Explanation

Debit

Credit

(a) 1.

01/01/2014

Land

$262,000

Discount on notes payable ($421,954 - $262,000)

$159,954

Notes payable

$421,954

2

01/01/2014

Equipment (note 1)

$226,663

Discount on notes payable

$47,337

Notes payable

$274,000

(b) 1.

31/12/2014

Interest expense ($262,000 * 10%)

$26,200

Discount on notes payable

$26,200

2

31/12/2014

Interest expense ($226,663 * 11%)

$24,933

Discount on notes payable

$5,753

Cash ($274,000 * 7%)

$19,180

Note 1:

Amount to be recorded for equipment = Fair value of promissory note = Present value of interest payments + Present value of maturity value

Present value of annuity = Annuity * {1 – (1+r)-n}/r

Annual interest payment = $274,000 * 7% = $19,180

Present value of annuity of interest payments = $19,180 * (1-1.10-9)/010 = $110,457.62

Present value of maturity value = $274,000 / 1.109 = $116,205.10

Fair value of promissory note = $110,457.60 + $116,205.10 = $226,662.72

No.

Date

Account Titles and Explanation

Debit

Credit

(a) 1.

01/01/2014

Land

$262,000

Discount on notes payable ($421,954 - $262,000)

$159,954

Notes payable

$421,954

2

01/01/2014

Equipment (note 1)

$226,663

Discount on notes payable

$47,337

Notes payable

$274,000

(b) 1.

31/12/2014

Interest expense ($262,000 * 10%)

$26,200

Discount on notes payable

$26,200

2

31/12/2014

Interest expense ($226,663 * 11%)

$24,933

Discount on notes payable

$5,753

Cash ($274,000 * 7%)

$19,180

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote