Nobell Company is evaluating an investment of $1,000,000 which will yield net ca
ID: 2486407 • Letter: N
Question
Nobell Company is evaluating an investment of $1,000,000 which will yield net cash inflows of $142,369 per year for 10 years with no residual value. What is the internal rate of return?
Present value of annuity of $1:
5%
6%
7%
8%
1
0.952
0.943
0.935
0.926
2
1.859
1.833
1.808
1.783
3
2.723
2.673
2.624
2.577
4
3.546
3.465
3.387
3.312
5
4.329
4.212
4.1
3.993
6
5.076
4.917
4.767
4.623
7
5.786
5.582
5.389
5.206
8
6.463
6.21
5.971
5.747
9
7.108
6.802
6.515
6.247
10
7.722
7.36
7.024
6.71
A. 7%
B. 9%
C. 8%
D. 6%
Explanation / Answer
Calculation of IRR:
IF we take IRR as discount rate, the Present value of Cash inflow should be equal to initial cash out flow
Present value of cash inflow= Annual Cash inflow* Present value of $1 Annuity (IRR, Period)
= $142,369* Present value of $1 Annuity (IRR, 10 Years )
Initial cash out fllow = $1,000,000
Hence,
$142,369* Present value of $1 Annuity (IRR, 10 Years ) = $1,000,000
Present value of $1 Annuity (IRR, 10 Years ) = $1,000,000 / $142,369
Present value of $1 Annuity (IRR, 10 Years ) = 7.024
Now we shall find the Factor 7.024 in the present value of annuity table given (In the row of 10 years ):
Present value of annuity of $1:
Year
5%
6%
7%
8%
1
0.952
0.943
0.935
0.926
2
1.859
1.833
1.808
1.783
3
2.723
2.673
2.624
2.577
4
3.546
3.465
3.387
3.312
5
4.329
4.212
4.1
3.993
6
5.076
4.917
4.767
4.623
7
5.786
5.582
5.389
5.206
8
6.463
6.21
5.971
5.747
9
7.108
6.802
6.515
6.247
10
7.722
7.36
7.024
6.71
So the factor comes in the coumn of 7%
hence the IRR shall be 7%
Calculation of IRR:
IF we take IRR as discount rate, the Present value of Cash inflow should be equal to initial cash out flow
Present value of cash inflow= Annual Cash inflow* Present value of $1 Annuity (IRR, Period)
= $142,369* Present value of $1 Annuity (IRR, 10 Years )
Initial cash out fllow = $1,000,000
Hence,
$142,369* Present value of $1 Annuity (IRR, 10 Years ) = $1,000,000
Present value of $1 Annuity (IRR, 10 Years ) = $1,000,000 / $142,369
Present value of $1 Annuity (IRR, 10 Years ) = 7.024
Now we shall find the Factor 7.024 in the present value of annuity table given (In the row of 10 years ):
Present value of annuity of $1:
Year
5%
6%
7%
8%
1
0.952
0.943
0.935
0.926
2
1.859
1.833
1.808
1.783
3
2.723
2.673
2.624
2.577
4
3.546
3.465
3.387
3.312
5
4.329
4.212
4.1
3.993
6
5.076
4.917
4.767
4.623
7
5.786
5.582
5.389
5.206
8
6.463
6.21
5.971
5.747
9
7.108
6.802
6.515
6.247
10
7.722
7.36
7.024
6.71
So the factor comes in the coumn of 7%
hence the IRR shall be 7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.