Estimated overhead and direct labor costs for the year were $114,500 and $124,70
ID: 2485905 • Letter: E
Question
Estimated overhead and direct labor costs for the year were $114,500 and $124,700, respectively. During the year, actual overhead was $107,100 and actual direct labor cost was $117,000. The entry to close the over- or underapplied overhead at year-end, assuming an immaterial amount, would include (Round predetermined overhead rate to nearest whole percentage.): A credit to Factory Overhead for $540. A debit to Goods in Process Inventory for $540. A debit to Cost of Goods Sold for $540. A credit to Cost of Goods Sold for $540. A credit to Finished Goods Inventory for $540.
Explanation / Answer
Predetermined overhead rate =estimated overhead /estimated direct labor cost
= 114500 /124700
= $ .92
Overhead applied =actual direct labor cost * rate
= 117000 *.92
= $ 107640
Overhead overapplied /(underapplied_) = Applied -actua
= 107640 -107100
= 540
correct option is " D" -a credit to COGS for 540
entry :manufacturing overhead debit and COGS credit . 540
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.