A company is considering dropping product NAU15 Sales of the product total $200,
ID: 2485605 • Letter: A
Question
A company is considering dropping product NAU15 Sales of the product total $200,000 per year; and variable expenses total $140,000 per year Fixed expenses allocated to the product total $90,000 per year The company estimates that $40,000 of these fixed expenses will continue even if the product is dropped Based on this data, if product NAU15 is dropped, the company's overall net operating income would: decrease by $20,000 per year increase by $20,000 per year decrease by $10,000 per year increase by $30,000 per yearExplanation / Answer
Answer : the company's overall net operating income would decrease by $ 10,000 per year
Workings:
Contribution lost if the prodiuct NAU15 is dropped = 200,000 - 140,000 = $ 60,000
Less: Fixed cost saved if the product is dropped = 90,000 - 40,000 = 50,000
Decrease in net operating income = 10,000 $
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.