Problem: Cumberland Furniture wishes to establish a prearranged borrowing agreem
ID: 2485575 • Letter: P
Question
Problem: Cumberland Furniture wishes to establish a prearranged borrowing agreement with a local commercial bank. The bank's terms for a line of credit are 2.80% over the prime rate, and each year the borrowing must be reduced to zero for a 30-day period. For an equivalent revolving credit agreement, the rate is 1.90% over prime with a commitment fee of 0.6% on the average unused balance. With both loans, the required compensating balance is equal to 20% of the amount borrowed. (Note: Cumberland currently maintains $0 on deposit at the bank.) The prime rate is currently 9%. Both agreements have $22,500,000 borrowing limits. The firm expects on average to borrow $9,000,000 during the year no matter which loan agreement it decides to use.
a. What is the effective annual rate under the line of credit?
b. What is the effective annual rate under the revolving credit agreement? (Hint: Compute the ratio of the dollars that the firm will pay in interest and committment fees to the dollars that the firm will effectively be able to use)
c. If the firm does expect to borrow an average of half the amount available, which arrangement would you recommend for the borrower? Explain why.
Explanation / Answer
a. Borrowing = 9,000,000; Compensating balance = 1,800,000; rate of interest on borrowing = Prime rate + 2.8% = 9%+2.8% = 11.8%. rate of interest on compensating balance = prime rate = 9%
Interest on borrowing = 9,000,000 * 11.8% * 11/12 (as 30 day period to be maintained with zero balance) = 973,500
Interest on deposit = 1,800,000 * 9% * 11/12 = 148,500
Net interest = 973,500 - 148,500 = 825,000
Effective annual interest rate = (825,000 / 9,000,000 )*100= 9.17%
b)
Borrowing = 9,000,000; Compensating balance = 1,800,000; rate of interest on borrowing = Prime rate + 1.9% = 9%+1.9% = 10.9%. rate of interest on compensating balance = prime rate = 9%
Interest on borrowing = 9,000,000 * 10.9% = 981,000
Interest on deposit = 1,800,000 * 9% = 162,000
Commitment fee will be imposed on undrawn funds ie 22,500,000 - 9,000,000 = 13,500,000*0.6% = 81,000
Net interest = 981,000 + 162,000 - 81,000 = 900,000
Effective annual interest rate = (900,000 / 9,000,000 )*100= 10%
c)
LOC revolving Rate 11.800% 10.900% Commmitment fee - 0.60% A Borrowing (half of 22,500,000) 11,250,000 11,250,000 B Compensating balance ( 20 % OF a) 2,250,000 2,250,000 C Interest on borrowing (as shown in a & b on A) 1,216,875 1,226,250 D Interest received on deposit (as shown in a & b on B) 185,625 202,500 E Commitment fee (as shown in b on 22,500,000 - 11,250,000) - 67,500 F Net Interest (C-D+E) 1,031,250 1,091,250 Effective rate (F/A) 9.17% 9.70% RecommendedRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.