World company expects to operate at 80% of its productive capacity of 55,000 uni
ID: 2485210 • Letter: W
Question
World company expects to operate at 80% of its productive capacity of 55,000 units per month. At this planned level, the company expects to use 23,100 standard hours of direct labor. Overhead is allocated to products using a predetermined standard rate based on direct labor hours. At the 80% capacity level, the total budgeted cost includes $60,060 fixed overhead cost and $267.960 variable overhead cost. In the current month, the company incurred $342,000 actual overhead and 20,100 actual labor hours while producing 41.000 units Compute the overhead volume variance. (Round all your intermediate calculations to 2 decimal places.)Explanation / Answer
Answer:
Budgeted DLH per unit = Budgeted production/ Budgeted labour hours
= 55000/23100 = 2.38 hours
Recovery rate of fixed OH = Budgeted fixed OH/ budgeted labour hours
= 60060/23100 = $2.60 per DLH
Required calculations:
1.Variable OH rate per DLH = Budgeted Variable OH cost/ Budgeted labour hours
= $267960/23100 hours = $11.60 per DLH
2. Standard DL hours = Actual production * Standard hours per unit
= 41000 units *2.38 hours = 97580 hours
3. Fixed OH applied = Standard hours * Fixed OH per DLH
= 97580 hours * $2.60 per hour = $253708
4. Fixed Overhead volume variance = Total fixed OH applied - Total budgeted fixed OH
= 253708 - 60060 = $193648 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.