Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Johnson Corporation began 2016 with inventory of 17,000 units of its only produc

ID: 2484311 • Letter: J

Question

Johnson Corporation began 2016 with inventory of 17,000 units of its only product. The units cost $9 each. The company uses a periodic inventory system and the LIFO cost method. The following transactions occurred during 2016 a. Purchased 85,000 additional units at a cost of $10 per unit. Terms of the purchases were 2/10, n/30, and 100% of the purchases were paid for within the 10-day discount period. The company uses the gross method to record purchase discounts. The merchandise was purchased f.o.b. shipping point and freight charges of $0.40 per unit were paid by Johnson b. 1,700 units purchased during the year were returned to suppliers for credit. Johnson was also given credit for the freight charges of $0.40 per unit it had paid on the original purchase. The units were defective and were returned two days after they were received c. Sales for the year totaled 80,000 units at $18 per unit. d. On December 28, 2016, Johnson purchased 5,700 additional units at $10 each. The goods were shipped f.o.b. destination and arrived at Johnson's warehouse on January 4, 2017 e. 20,300 units were on hand at the end of 2016

Explanation / Answer

Answer:

Ending inventory:

Calculation of 2016 purchases (units):

Ending inventory = 20300

Less: Beg. inventory = 17000

2016 purchases = 3300 units

Calculation of 2016 purchases (cost):

Gross cost (3300*$10) = 33000

Add: freight in (3300*$0.40) = 1320

Less:purchases discount ( 33000*2%)= 660

Net cost of purchase of 3300 units = 33660

Beginning inventory (17000*$9)

153000

2016 purchases

33660

Ending inventory

$186660

Cost of goods sold:

Calculation of 2016 purchases (units):

Gross purchases = 85000 units

Less: purchase return = 1700 units

Net purchases = 83300 units

Calculation of 2016 purchases (cost):

Gross purchases (83300*$10) = 833000

Freight in (83300*$0.40) = 33320

Purchase discounr (833000*2% ) = 16660

Beginning inventory

153000

Net purchases:

Gross cost of purchases

833000

Add: Freight in

33320

Less: Purchases discount

16660

Net purchases

849660

Cost of goods available for sale (Net purchases + beginning inventory)

1002660

Less: ending inventory

186660

Cost of goods sold

816000

Beginning inventory (17000*$9)

153000

2016 purchases

33660

Ending inventory

$186660

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote