A company manufactures two products, A and B, on two machines. I and II. It has
ID: 2484120 • Letter: A
Question
A company manufactures two products, A and B, on two machines. I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $3/unit on produce A, and a profit of $4 unit on product B. To manufacture 1 unit of product A requires 6 mins on Machine I and 5mins on Machine II. To manufacture I unit of B requires 9 mins on machine I and 4 mins on machine II. There are 5 hr of machine time available on machine I and 3 hr of machine time available on machine II. How many units of each product should be produced in each shift to maximize the company's profit? What is the largest profit the company can realize? Is there any time left unused on the machines?Explanation / Answer
Product A Machine I Machine II Profit per unit 3 3 Time reqd per unit(min) 6 5 Avaialble time in min 300 180 Units can be produced in 1 shift 50 36 So maximum units of units A that can be produced 36 36 Profit per shift =36*3=$108 So for Prodcut A maximum profit per shift =$108 Product B Machine I Machine II Profit per unit 4 4 Time reqd per unit(min) 9 4 Avaialble time in min 300 180 Units can be produced in 1 shift 33.33 45 So maximum units of units B that can be produced 33.00 33.00 Profit per shift =33*4=$132 So for Prodcut A maximum profit per shift =$132 The largest profit the cpmpany make is $132 by making product B If full shift is used for making product B , tehre will be (180-33.4)=48 mins left in Machine II.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.