A company\'s flexible budget for 18,000 units of production showed sales, $90,00
ID: 2484006 • Letter: A
Question
A company's flexible budget for 18,000 units of production showed sales, $90,000; variable costs, $45,000; and fixed costs, $21,000. The operating income expected if the company produces and sells 22,000 units is (Do not round intermediate calculations):
a$8,333.
b$24,000.
c$34,000.
d$29,333.
e$60,000.
A company's flexible budget for 18,000 units of production showed sales, $90,000; variable costs, $45,000; and fixed costs, $21,000. The operating income expected if the company produces and sells 22,000 units is (Do not round intermediate calculations):
Explanation / Answer
For 18,00 units :
Sales = $90,000
Salling price per unit = 90,000/18,000 = $5
Variable Cost = $45,000
Variable Cost per unit = 45,000/18,000 = $2.5
Fixed Cost = $21,000
For 22,000 units :
Selling price = $5
Variable Cost = $2.5
Fixed Cost = $21,000
Revenue = 5*22,000 = $110,000
Variable Cost = 22,000*2.5 = $55,000
Expected Operating Income = Revenue - Variable Expenses - Fixed Cost
= 110,000 - 55,000 - 21,000 = $34,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.