Your firm faces a potential $10 million loss that it would like to insure. Becau
ID: 2483661 • Letter: Y
Question
Your firm faces a potential $10 million loss that it would like to insure. Because of tax benefits and the avoidance of financial distress and issuance costs, each $1 received in the event of a loss is worth $2 to the firm. Two policies are available: One pays $5 million and the other pays $10 million if a loss occurs. The insurance company charges 30% more than the actuarially fair premium to cover administrative expenses. To account for adverse selection, the insurance company estimates a 2% probability of loss for the $5 million policy and a 3% probability of loss for $10 million policy. Suppose the beta of the risk is -0.5, the risk-free rate is 1%, and the expected market return is 7%.
a. Which policy should the firm choose if its risk of loss is 2%? What’s the NPV of this choice?
b. Which policy should the firm choose if its risk of loss is 3%? What’s the NPV of this choice?
Explanation / Answer
for $5 million policy , premium amount to $5 million*2% loss of prob. = $10000 + 30% = $13000
for $10 million policy , premium amount to $10 million*3% loss of prob. = $30000 + 30% = $39000
therefore incremental cost will be $39000 - $ 13000 = $26000
and loss of probalility to firm is 2% therefore $ 10 million * 2% = $20000 which has to be get covered
therefore $ 5 million policy should be taken since its cost is less then $10 million policy.
NPV FOR THE SAME WOULD BE
PV OF INCREMENTAL CASH OUTFLOW = $26000
PV OF INCREMENTAL CASH INFLOW = $20000*102% = $20400
NPV = $20400 - $ 26000 = ( $5600).
SINCE NPV IS NEGEATIVE WE SHOULD SELECT $5 MILLION POLICY.
II) WHEN PROBALILTY OF LOSS IS 3% IE $10 MILLION *3% = $ 30000
SAME MANNER WE SHOULD SELECT $ 10 MILLION POLICY.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.