Lewis Company\'s standard labor cost of producing one unit of Product DD is 3.70
ID: 2482699 • Letter: L
Question
Lewis Company's standard labor cost of producing one unit of Product DD is 3.70 hours at the rate of $11.00 per hour. During August, 41,300 hours of labor are incurred at a cost of $11.13 per hour to produce 11,000 units of Product DD. Compute the total labor variance. Total labor variance $ Compute the labor price and quantity variances. Labor price variance $ Labor quantity variance $ Compute the labor price and quantity variances, assuming the standard is 3.91 hours of direct labor at $11.24 per hour. Labor price variance $ Labor quantity variance $Explanation / Answer
Solution:
Total Labor Variance = Labor Price Variance + Labor Quantity Variance
= $5,369 + $6,600
= $11,969 Unfavorable
Labor Price Variance = Actual Hours (Standard Rate per hour – Actual Rate Per Hour)
= 41,300 ($11 - $11.13)
= $5,369 Unfavorable
Labor Quantity Variance = Standard Rate per hour (Standard Hours for Actual Production – Actual Hours)
Standard Quantity for Actual Production = Actual Production x Standard hours needed for 1 unit = 11,000 Units x 3.70 hours = 40,700 Hours
Labor Quantity Variance = $11 (40,700 – 41,300) = $6,600 Unfavorable
Calculation of Labor Price and Quantity variance, assuming standard is 3.91 hours of direct labor at $11.24 per hour.
Labor Price Variance = Actual Hours (Standard Rate per hour – Actual Rate Per Hour)
= 41,300 ($11.24 - $11.13)
= $4,543 Favorable
Labor Quantity Variance = Standard Rate per hour (Standard Hours for Actual Production – Actual Hours)
Standard Quantity for Actual Production = Actual Production x Standard hours needed for 1 unit = 11,000 Units x 3.91 hours = 43,010 Hours
Labor Quantity Variance = $11.24 (43,010 – 41,300) = $19,220.40 Favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.