Ursus, Inc. is considering a project that would have a ten-year life and would r
ID: 2481571 • Letter: U
Question
Ursus, Inc. is considering a project that would have a ten-year life and would require a $2,000,000 investment in equipment. At the end of ten years, the project would terminate and the equipment would have no salvage value. The project would provide net income each year as follows:
Sales
$2,000,000
Less: Variable Expenses
$1,400,000
Contribution Margin
$ 600,000
Less: Fixed Expenses
$ 400,000
Net Income
$ 200,000
All of the above items, except for depreciation of $200,000 a year, represent cash flows. The depreciation is included in the fixed expenses. The company's required rate of return is 12%. (Ignore income taxes in this problem.
Required:
a) What is the project's net present value?
b) What is the project's internal rate of return?
c) What is the project's payback period
d) What is the project's simple rate of return?
Sales
$2,000,000
Less: Variable Expenses
$1,400,000
Contribution Margin
$ 600,000
Less: Fixed Expenses
$ 400,000
Net Income
$ 200,000
Explanation / Answer
Investment = 20,00,000
Annual cash Flows = $ 400000 (200000+200000)
Period = 10 years
Required rate of return = 12%
a) Net Present Value = $400000*5.651 - 2000000
= $ 260400
c) Payback Period = 2000000/ 400000 = 5 years
d) Simple rate of return = 200000/2000000
= 10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.