Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At the end of 2012, the unadjusted trial balance of Donovan, Inc included $6,000

ID: 2480091 • Letter: A

Question

At the end of 2012, the unadjusted trial balance of Donovan, Inc included $6,000,000 in accounts receivable, a credit balance of $50,000 in the allowance for doubtful accounts, and sales revenue (all on credit) of $200,000,000. Based on knowledge that the current economy is in distress, Donovan increased its bad debt rate estimate to 0.4 percent on credit sales. Use the information to answer the following. 1. What amount of bad debt expense should be recorded for 2012? 2. What amount will be reported on the 2012 balance sheet for the net realizable amount of accounts receivable, after reduced by the balance in the allowance for uncollectible accounts?

Explanation / Answer

Credit Sales = $ 200,000,000 and Bad Debts estimation = 0.4%

The Allowance for Doubtful accounts = $ 50,000

Bad Debts Expense = 0.4% * $ 200,000,000 = $ 800,000

The adjusting entry at the end of 2012 =

Debit Bad debt expenses $ 800,000

Credit Allowance for Doubtful Debts $ 800,000

Therefore,the Answers as follows:

1. amount of bad debt expense should be recorded for 2012?: The Answer = $ 800,000

2. What amount will be reported on the 2012 balance sheet for the net realizable amount of accounts receivable, after reduced by the balance in the allowance for uncollectible accounts?

New Balance of Allowance Account = $ 50,000 + $ 800,000 = $ 850,000

The amount wil be reported on the 2012 Balance Sheet for Net realizable amount of accounts receivable =

$ 200,000,000 - $ 850,000 = $ 199,150,000

The Answer = $ 188,150,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote