The following data is given for the Stringer Company: Budgeted production 1,011
ID: 2479995 • Letter: T
Question
The following data is given for the Stringer Company:
Budgeted production 1,011 units
Actual production 909 units
Materials:
Standard price per ounce $1.84
Standard pounds per completed unit 11
Actual pounds purchased and used in production 9,699
Actual cost of materials $19,883
Labor:
Standard hourly labor rate $14.00 per hour
Standard hours allowed per completed unit 5.0
Actual labor hours worked 4,681.35
Actual total labor costs $71,391
Overhead:
Actual and budgeted fixed overhead $1,135,361
Standard variable overhead rate $28.00 per standard labor hour
Actual variable overhead costs $131,078
Overhead is applied on standard labor hours.
Determine the direct material price variance. Round your answer to nearest whole number
Select the correct answer.
$1,485 F
$3,818 U
$552 F
$2,037 U
Explanation / Answer
Material price Variance = Actual Quantity * (Actual Rate - Standard Rate)
= 9699 * (19883/9699 - 1.84)
= 9699 * (2.05 - 1.84)
= 2037 (Unfavourable)
= $2037 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.