At the beginning of the year, Robert Company\'s Allowance for Doubtful Accounts
ID: 2479689 • Letter: A
Question
At the beginning of the year, Robert Company's Allowance for Doubtful Accounts had a $3,200 credit balance. During January, a provision of 2% of sales was made for uncollected accounts expense,. During January, sales totaled $350,000 and $2,900 of accounts receivable were written off as worthless. No recoveries of accounts previously written off were made during the month. Robert's financial statements for January show: A- allowance for doubtful accounts with a credit balance of $10,200 B- Allowance for doubtful accounts with a credit balance of $7,300 C- Uncollectible accounts expense of 9,900 D- uncollectible accounts expense of $4,100
Explanation / Answer
Credit balance for January
= beginning Allowance of Doubtful debts credit balance + total sales x % of Provision on sales – A/R written off
= $ 3,200 + (350,000 x 2%) -$ 2,900
= $ 3,200 +$ 7,000-$2,900
=$10,200-$2,900
=$7,300
Allowance for doubtful accounts with a credit balance of $7,300
Hence Option B correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.