Budgeted Information Direct Materials: Pewter - 1 pound per unit @ $3.00 per pou
ID: 2479399 • Letter: B
Question
Budgeted Information
Direct Materials:
Pewter - 1 pound per unit @ $3.00 per pound
Paint - 2 ounces per unit @ $.75 per ounce
Direct Labor:
1 hour per unit at @ $9.00 per hour
Other:
Budgeted Sales Price - $21.00 per unit
Budgeted units - 100,000
Budgeted Factory Overhead - $200,000
Actual Results
Direct Materials:
Pewter - .9 pounds per unit @ $3.25 per pound
Paint - 2.2 ounces per unit @ $.70 per ounce
Direct Labor:
1.1 hours per unit at @ $10.00 per hour
Other:
Actual Sales Price - $19.00 per unit
Actual units - 95,000
Actual Factory Overhead - $190,000
Create a 5-column Variance Analysis that identifies all major variances.
Budgeted Information
Direct Materials:
Pewter - 1 pound per unit @ $3.00 per pound
Paint - 2 ounces per unit @ $.75 per ounce
Direct Labor:
1 hour per unit at @ $9.00 per hour
Other:
Budgeted Sales Price - $21.00 per unit
Budgeted units - 100,000
Budgeted Factory Overhead - $200,000
Actual Results
Direct Materials:
Pewter - .9 pounds per unit @ $3.25 per pound
Paint - 2.2 ounces per unit @ $.70 per ounce
Direct Labor:
1.1 hours per unit at @ $10.00 per hour
Other:
Actual Sales Price - $19.00 per unit
Actual units - 95,000
Actual Factory Overhead - $190,000
Create a 5-column Variance Analysis that identifies all major variances.
Explanation / Answer
Solution:
(A) Direct Matrial Variances :
(1) Material Cost Variance : (SQ*SP)-(AQ*AP)
Pewter = (100000*3)-(95000*2.925) =22125 F (AP= 3.25*0.9 = 2.925)
Paint = (100000*1.5)-(95000*1.54) = 3700F (AP= 2.2*0.7 = 1.54)
=22125 F + 3700F = 25825 F (F Stands for Favourable and A stands for Adverse)
(2) Material Price Variance = (SP-AP)*AQ
Pewter = (3-2.925)*95000 = 7125F
Paint = (1.5-1.54)*95000 = 3800A
= 7125F +3800A = 3325F
(3) Metrial Usage Variance = (SQ-AQ)*SP
Pewter = (100000-95000)*3 = 15000F
Paint = (100000-95000)*1.5 = 7500F
= 15000F + 7500F = 22500F
(4) Material Mix Variance = (SQ-AQ) SP
Pewter = (100000-95000)3 = 15000
Paint = (100000-95000)*1.5 = 7500F
= 15000F + 7500F = 22500F
(B) Labour Variances
(1) Labour Cost Variance : (SQ*SP per hour)-(AQ*AP per hour)
= (100000*9)-(95000*11) = 145000 A
(2) Labour Rate Variance = (SP-AP)*AQ
= (9-11)*95000 = 190000 A
(3) Labour Efficiency Variance = (SQ-AQ)*SP
= (100000-95000)*9 = 45000F
(C) Overhead Variance
(1) Overhead Cost Variance = (Standard Hours for Actual Output * SP) - (Actual Hours* Actual Rate)
= (95000*1)-(95000*1.1) = 9500
(D)Sales Variance
(1) Sales Value Variance : (AQ*AP)-(SQ*SP)
= (95000*19)-(100000*21) = 295000 F
(2) Sales Price Variance = (AP-SP)*Actual Sales Quantity
= (19-21)*95000 = 190000 F
(3) Sales Volume Variance = (AQ-SQ)*standard Price
= (95000-100000)*21 = 105000F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.