Budgeted sales in Allen Company over the next four months are given below: 20 pe
ID: 2478894 • Letter: B
Question
Budgeted sales in Allen Company over the next four months are given below:
20 percent of the company's sales are for cash and 80% are on account. Collections for sales on account follow a stable pattern as follows: 50% of a month's credit sales are collected in the month of sale, 30% are collected in the month following sale, and 15% are collected in the second month following sale. The remainder is uncollectible. Given these data, cash collections for December should be:
A. $176,640
B. $143,040
C. $211,350
D. $172,350
September October November December Budgeted sales $190,000 $169,000 $189,000 $129,000Explanation / Answer
Cash collection of october month sale (169,000*80%)*15% = 20,280 Cash collection of november month sale (189,000*80%)*30% = 45,360 Cash sales on December 129,000*20% = 25,800 Cash collection of December month sale (129,000*80%)*50% = 51,600 December month cash collection 1,43,040
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.