Purchases Budget in Units and Dollars Budgeted sales of The Music Shop for the f
ID: 2478861 • Letter: P
Question
Purchases Budget in Units and Dollars
Budgeted sales of The Music Shop for the first six months of 2010 are as follows:
Beginning inventory for 2010 is 60,000 units. The budgeted inventory at the end of a month is 40 percent of units to be sold the following month. Purchase price per unit is $7.
Prepare a purchases budget in units and dollars for each month, January through May.
Explanation / Answer
January February March April May Budgeted Sales 1,50,000 1,80,000 2,10,000 2,00,000 1,90,000 Less: beginning Inventory -60,000 -72,000 -84,000 -80,000 -76,000 Add: ending Inventory 180,000*40% = 72,000 210,000*40% = 84,000 200,000*40% = 80,000 190,000*40% = 76,000 220,000*40% = 88,000 Purchases in unit 1,62,000 1,92,000 2,06,000 1,96,000 2,02,000 Purchase price per unit 7 7 7 7 7 Total Purchase price 11,34,000 13,44,000 14,42,000 13,72,000 14,14,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.