PLEASE ASSIST!! THANKS! Blanchard Company manufactures a single product that sel
ID: 2478559 • Letter: P
Question
PLEASE ASSIST!! THANKS!
Blanchard Company manufactures a single product that sells for $200 per unit and whose total variable costs are $160 per unit. The company’s annual fixed costs are $532,000.
(a) Compute the company's contribution margin per unit. Contribution margin (b) Compute the company's contribution margin ratio. Choose Numerator: / Choose Denominator: = Contribution Margin Ratio / = Contribution margin ratio 0 (c) Compute the company's break-even point in units. Choose Numerator: / Choose Denominator: = Break-Even Units / = Break-even units 0 (d) Compute the company's break-even point in dollars of sales. Choose Numerator: / Choose Denominator: = Break-Even Dollars / = Break-even dollars 0Explanation / Answer
Answer:
(a) Contribution margin Per Unit = Selling price per unit - Variable cost per unit
= 200 - 160 = $ 40 per unit
(b) Contribution margin ratio = Contribution per unit / Selling Price per unit = 40 / 200 = 20%
(c) Break-even points in units = Fixed Costs / Contribution per unit = 532,000 / 40 = 13,300 units
(d) Break-even point in $ = Fixed Costs / Contribution margin ratio = 532,000 / 20 % = $ 2,660,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.