True Flight Golf manufacturers a popular shaft for golf clubs. Its trade secret
ID: 2478474 • Letter: T
Question
True Flight Golf manufacturers a popular shaft for golf clubs. Its trade secret is a unique process for weaving high-tension wire into the center of the shaft such that energy is accumulated during the swing and released at impact. A specialized machine costing $3,000,000 is utilized in the manufacturing process. The machine has a 3-year life and no salvage value. True Flight uses straight-line depreciation. During the year, 25,000 shafts were produced, and the company was operating at full capacity. $700,000 of wire was used during the year. (a) Is machinery depreciation fixed or variable? Is wire fixed or variable? (b) For the two noted cost items, how much was total variable cost and total fixed cost? (c) For the two noted cost items, how much was variable cost per unit and how much was fixed cost per unit? (d) Repeat requirements (b) and (c), assuming production was only 20,000 units (and wire usage was reduced proportionately). (e) For the following year, if the company acquired an additional machine to enable production of 40,000 total units, what would happen to the expected total and per unit variable and fixed cost? (f) If the company experiences significant growth, and finds it necessary to continue to add additional machines, how would the machine cost be characterized (hint: fixed, variable, or something else)? In theory, at what production level(s) would per unit cost be minimized?
Explanation / Answer
(a) Depreciation is fixed which will be distributed into 3 years .
wire-Variable cost as it will vary as per production of the shaft.
(b)
Fixed Cost=3,000,000/3=1,000,000
Variable Cost=7,00,000
(c)
Fixed Cost=3,000,000/3=1,000,000/25,000=40 per shaft
Variable Cost=7,00,000/25,000=28 per shaft
(d)
Fixed Cost=3,000,000/3=1,000,000
Variable Cost=7,00,000/25000*20000=560,000
Fixed Cost=3,000,000/3=1,000,000/20,000=50 per shaft(It will decrease as production increase and vice versa)
Variable Cost=5,60,000/20,000=28 per shaft(it will not change)
Specialized machine costing $3,000,000 Machine 3-year Shafts 25,000 Wire was used $700,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.