Break-Even Sales Under Present and Proposed Conditions BeeGee Company, operating
ID: 2477969 • Letter: B
Question
Break-Even Sales Under Present and Proposed Conditions
BeeGee Company, operating at full capacity, sold 150,000 units at a price of $116 per unit during the current year. Its income statement is as follows:
The division of costs between variable and fixed is as follows:
Management is considering a plant expansion program for the following year that will permit an increase of $3,625,000 in yearly sales. The expansion will increase fixed costs by $1,000,000 but will not affect the relationship between sales and variable costs.
Required:
1. Determine the total variable costs and the total fixed costs for the current year.
2. Determine (a) the unit variable cost and (b) the unit contribution margin for the current year.
3. Compute the break-even sales (units) for the current year.
_____ units
4. Compute the break-even sales (units) under the proposed program for the following year.
_____ units
5. Determine the amount of sales (units) that would be necessary under the proposed program to realize the $4,400,000 of income from operations that was earned in the current year.
units
6. Determine the maximum income from operations possible with the expanded plant.
$
7. If the proposal is accepted and sales remain at the current level, what will the income or loss from operations be for the following year?
$_______ Income
Explanation / Answer
1) Total Variable cost Amount % Variable $ % Fixed $ Cost of goods sold 60,00,000 80 48,00,000 20 1200000 Selling expenses 40,00,000 75 30,00,000 25 1000000 Administrative expenses 30,00,000 70 21,00,000 30 900000 Total 1,30,00,000 99,00,000 31,00,000 2) Total Units Per unit Unit variable cost 99,00,000 150000 66.00 Unit contribution cost (17,400,000-9,900,000) 75,00,000 150000 50.00 3) Break-event sales = Fixed cost/ contribution per unit Break-event sales = 3,100,000/(7,500,000/150000) = 62000 units Break event sales = 62,000*116 = $7,192,000 4) Break-event sales = Fixed cost/ contribution per unit Break-event sales = 4,100,000/(7,500,000/150000) = 82000 units Break event sales = 82,000*116 = $9,512,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.