The controller of OBAMA CARE has forecasted an income statement for the coming y
ID: 2477173 • Letter: T
Question
The controller of OBAMA CARE has forecasted an income statement for the coming year: Gnarly Furniture Projected income statement: Revenue $860,000 Variable costs 215,000 Contribution Margin $645,000 Fixed costs 525,000 Profit $120,000 Required: 1.Compute the projected break-even point in sales revenue. Prepare an income statement to prove your answer. 2.Compute the projected sales revenue to generate a before-tax profit of $140,000. Prepare an income statement to prove your answer 3. Compute the projected sales revenue to generate a before-tax profit of 10% of sales revenue. Prepare an income statement to prove your answer. 4. What is the profit at $100,000 of revenue above the break-even point? Prepare an income statement to prove your answer The controller of OBAMA CARE has forecasted an income statement for the coming year: Gnarly Furniture Projected income statement: Revenue $860,000 Variable costs 215,000 Contribution Margin $645,000 Fixed costs 525,000 Profit $120,000 Required: 1.Compute the projected break-even point in sales revenue. Prepare an income statement to prove your answer. 2.Compute the projected sales revenue to generate a before-tax profit of $140,000. Prepare an income statement to prove your answer 3. Compute the projected sales revenue to generate a before-tax profit of 10% of sales revenue. Prepare an income statement to prove your answer. 4. What is the profit at $100,000 of revenue above the break-even point? Prepare an income statement to prove your answerExplanation / Answer
Revenue $ 860,000 Variable Cost $ 215,000 25% Contribution Margin $ 645,000 75% Fixed cost $ 525,000 Profit $ 120,000 1 SP x Rev - V%Rev - FC CM% x Rev - FC = 0 0.75 x Rev - 525000 = 0 0.75 x rev = 525000 Rev = 525000 / .75 $ 700,000 Sales revenue $ 700,000 Variable cost $ 175,000 25% Contribution margin $ 525,000 75% FC $ 525,000 Profit $ - 2 CM%*Rev - FC = 0 0.75*Rev - 525,000 =$140,000 0.75*Rev = $525,000 + $140,000 Rev = $665,000 /0.75 $ 886,667 Sales revenue $ 886,667 Variable cost $ 221,667 25% Contribution margin $ 665,000 75% FC $ 525,000 Profit $ 140,000 3 CM%*Rev x FC = 0 0.75*Rev x $525,000 = 10% x Rev 0.75*Rev x 0.10 x Rev = $525,000 0.65 x Rev = $525,000 Rev = $ 807,692 Sales revenue $ 807,692 Variable cost $ 201,923 25% Contribution margin $ 605,769 75% FC $ 525,000 Profit $ 80,769 807692 x 10% 4 CM x Change in Rev = Change in Profit Rev at break even $ 700,000 Change in profit = 100000 x .75 $ 75,000 Revenue $ 800,000 $700,000+$100,000 Variable Cost $ 200,000 $800,000*0.25 Contribution Margin $ 600,000 $800,000*0.75 Fixed cost $ 525,000 Profit $ 75,000 $0+$75,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.