Sonne Company produces a perfume called Whim. The direct materials and direct la
ID: 2476655 • Letter: S
Question
Sonne Company produces a perfume called Whim. The direct materials and direct labor standards for one bottle of Whim are given below: During the most recent month, the following activity was recorded: a. 19,500 ounces of material were purchased at a cost of $2.10 per ounce. b. All of the material was used to produce 2,500 bottles of Whim. c. 1,025 hours of direct labor time were recorded at a total labor cost of $9,225. Required: 1. Compute the direct materials price and quantity variances for the month. Compute the direct labor rate and efficiency variances for the month.Explanation / Answer
Material price variance = AQ [AP-SP]
= 19500 [2.10 -2.2 ]
= 19500 *- .1
= -1950 F
Material quantity variance = SR [AQ-SQ ]
= 2.2 [ 19500 - (2500* 7)]
= 2.2 [19500 -17500]
= 4400 U
2)Labor rate variance = AH [AR-SR]
= 9225 - [1025 *7]
= 9225- 7175
= 2050 U
Efficiency variance = SR [AH-SH]
= 7 [1025 - (2500 *.45)]
= 7 [1025 - 1125]
= - 700 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.