Malcolm Company uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours t
ID: 2475515 • Letter: M
Question
Malcolm Company uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours to apply manufacturing overhead to jobs. On September 1 the estimates for the month were Manufacturing overhead 17000 Direct labor-hours 13600 During September, the actual results were Manufacturing overhead 18500 Direct labor-hours 12000 The cost records for September will show Overapplied overhead of $1500 Underapplied overhead of $1500 Overapplied overhead of $3500 Underapplied overhead of $3500 Predetermined overhead rate= Estimated total manufacturing overhead+ Estimated total amount of the allocation base =$17000 + 13600 direct labor- hours=$1.25 per direct labor-hourExplanation / Answer
Correct option (D).
Overhead applied = Actual hours x Pre-determined overhead rate = 12,000 x $1.25 = $15,000
Actual overhead = $18,500
Since actual overhead > Applied overhead, overhead has been under-applied.
Underapplied overhead = $(18,500 - 15,000) = $3,500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.