Briar Corp is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost sav
ID: 2475344 • Letter: B
Question
Briar Corp is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost savings from the equipment would result in an annual increase in cash flow of $200,000. The equipment will have an initial cost of $1,200,000 and have an 8 year life. The salvage value of the equipment is estimated to be $200,000. The hurdle rate is 8%. Ignore income taxes.
Answer the following:
a. What is the accounting rate of return?
b. What is the payback period?
c. What is the net present value?
d. What would the net present value be with a 12% hurdle rate?
e. Based on the NPV calculations, in what range would the equipment's internal rate of return fall?
Explanation / Answer
a.
Accounting rate of return = Average accounting Profit / Initial investment
Annual depreciation = (initial cost – Salvage value)/useful life = (1200000 – 200000)/8 = $125000
Annual accounting profit = annual cash inflow – annual depreciation = 200000 – 125000
Annual accounting profit = $75000
Accounting rate of return = 75000 / 1200000 = 6.25%
Accounting rate of return = 6.25%
b.
Payback period = Initial investment / annual cash inflow = 1200000/200000 = 6 years
C.
R = 8%
n = 8 years
Net present value = Present value of cash inflows + present value of salvage value – Present value of investments
Net present value = 200000*(1-1/(1+R)^n)/R + 200000/(1+R)^n - 1200000
Net present value = 200000*(1-1/(1+8%)^8)/8% + 200000/(1+8%)^8 - 1200000
Net present value = $57381.57
d.
With R = 12%
Net Present Value = 200000*(1-1/(1+12%)^8)/12% + 200000/(1+12%)^8 – 1200000
Net Present Value = -$125695.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.