Stanislaw Timber Company owns 9,000 acres of timberland purchased in 2003 at a c
ID: 2475150 • Letter: S
Question
Stanislaw Timber Company owns 9,000 acres of timberland purchased in 2003 at a cost of $1,694 per acre. At the time of purchase, the land without the timber was valued at $484 per acre. In 2004, Stanislaw built fire lanes and roads, with a life of 30 years, at a cost of $101,640. Every year, Stanislaw sprays to prevent disease at a cost of $3,630 per year and spends $8,470 to maintain the fire lanes and roads. During 2005, Stanislaw selectively logged and sold 847,000 board feet of timber, of the estimated 4,235,000 board feet. In 2006, Stanislaw planted new seedlings to replace the trees cut at a cost of $121,000.
Determine the depreciation expense and the cost of timber sold related to depletion for 2005.
Explanation / Answer
Answer:
Depreciation Expense = $101,640/30 years = $3,388
Cost of timber:
Cost of timber only (per acre) = $1,694 - $484 = $1,210
Total Value of timber = $1,210 x 9,000 = $10,890,000
Cost per Board feet = Value of timber / estimated total board feet = $10,890,000 / 4,235,000 = $2.57
Cost of timber sold related to depletion = 2.57 x 847,000 = $2,178,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.