Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hank Alger has just become product manager for Brand K. Brand K is a consumer pr

ID: 2475095 • Letter: H

Question

Hank Alger has just become product manager for Brand K. Brand K is a consumer product with a retail price of $1.00. Retail margins on the product are 23%, while wholesalers have a 10% mark-up. Variable manufacturing costs for Brand K are $0.10 per unit. Fixed manufacturing costs = $700,000. The advertising budget for Brand K is $500,000. In 20x1, Brand K and its direct competitors sell a total of 20 million units annually; Brand K has 25% of this market. In 20x1, what is:

1) The unit contribution for Brand K?

2) Brand K’s break even point? (round answer to the nearest thousand) K

3) Brand K’s profit? (round answer to the nearest thousand) $ K

4) The market share Brand K needs to break even? %

In 20x2, industry demand is expected to increase to 25 million units per year. Mr. Alger is considering raising his advertising budget to $1 million. Assuming Mr. Alger’s market share increases to 30% in 20x2 if the advertising budget is raised:

5) What will be Mr. Alger’s ROI on his investment? %

Upon reflection, Mr. Alger decides not to increase Brand K’s advertising budget. Instead, he thinks he might hire 2 additional sales reps (combined salary: $200,000). Assuming his market share in 20x2 increases to 28%:

6) What will be Mr. Alger’s ROI on his investment?

Explanation / Answer

Answer:1) Unit Contribution = Price (the price manufacturer to wholesaler) – Variable cost

=0.693-0.10=$0.593 per unit

Wholesaler price to retailer = Retail Price * (1- Retail Margin)

=$1(1-0.23)=$0.77

Manufacturer price to wholesaler = Wholesaler to Retailer price * (1-Wholeseller margin)

=$0.77(1-0.10)=0.693

Answer:2 Break-even volume = Fixed Cost / UC

=($700000 fixed manufacturing cost+$500000 advertising cost)/0.593=2023608.77

Answer:3 Profit impact = UC x Units Sold – FC

=20,000,000*0.25*0.593-1200000=1765000

Answer:4 Break-even market share = 2023608.77/20000000 = 10.12%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote