Howe Company increased its ROI from 20% to 25%. Net operating income and sales r
ID: 2474649 • Letter: H
Question
Howe Company increased its ROI from 20% to 25%. Net operating income and sales remained at their previous levels of $40,000 and $1,000,000 respectively. The increase in ROI was attributed to a reduction in operating assets brought about by the sale of obsolete inventory at cost (the proceeds from the sale were used to reduce bank loans). By how much was inventory reduced?
A) $8,000
B) $40,000
C) $10,000
D) it is impossible to determine from the data given.
A) $8,000
B) $40,000
C) $10,000
D) it is impossible to determine from the data given.
Explanation / Answer
ROI = Net income/ Operating Assets
Previous ROI = 20%
which means that
Previous Operating Assets = 40000/20% = 200000
New ROI = 25%
Which means that new operating assets = 40000/25% = 160000
Change in operating assets = 200000-160000 =40000
Therefore it means that inventory is reduced by $40000
Therefore answer will be B) $40000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.