The centralized computer technology department of Lee Company has expenses of $2
ID: 2474431 • Letter: T
Question
The centralized computer technology department of Lee Company has expenses of $264,000. The department has provided a total of 2,500 hours of service for the period. The Retail Division has used 1,125 hours of computer technology service during the period, and the Commercial Division has used 1,375 hours of computer technology service.
Use the data provided to determine the divisional income from operations for the Division and the Commercial Division. Refer to the Amount Descriptions list provided for the exact wording of the answer choices for text entries.
X
Amount Descriptions
Retail Division Commercial Division Sales $945,000 $966,000 Cost of goods sold 504,000 559,300 Selling expenses 156,800 175,000Explanation / Answer
Total Centralised expenses=$264,000
Allocated to Retail division =$264,000*1,125/2,500=$118,800
Allocated to Commercial Division =$264,000*1,375/2,500=$118,800
divisional income from operations Particulars Retail Division $ Commercial Division $ Sales 945,000 966,000 Less: Cost of goods sold 504,000 ,59,300 Selling expenses 156,800 175,000 660,800 734,300 Opearting income 284,200 231,700 Less: Centralised Expenses 118,800 145,200 Net Operating Income 165,400 86,500Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.