Alexander Company purchased a piece of equipment for $14,000 and depreciated it
ID: 2474350 • Letter: A
Question
Alexander Company purchased a piece of equipment for $14,000 and depreciated it for three years over a five-year estimated life with an expected residual value at the end of five years of $2,000. At the end of the third year, Alex decided to upgrade to equipment with increased capacity and sold the original piece of equipment for $7,500.
Calculate the gain or loss on the disposal at the end of the third year.
Alexander Company purchased a piece of equipment for $14,000 and depreciated it for three years over a five-year estimated life with an expected residual value at the end of five years of $2,000. At the end of the third year, Alex decided to upgrade to equipment with increased capacity and sold the original piece of equipment for $7,500.
Explanation / Answer
Cost of the equipment =$14,000
Residual value at the end of 5 years=$2000
Thus depreciation per year =(Cost of the equipment-Residual Value)/Usefu; Life of the equipment
=$(14000-2000)/5
=$2400 per year
Thus depreciation for 3 years=$2400*3
=$7200
Hence value at end of 3 years=Cost-depreciation for 3 years
=$(14000-7200)
=$6800
Now,Selling price of the equipment =$7500
Thus gain on the disposal at the end of the third year =Selling price-Value at the end of 3rd year
=$(7500-6800)
=$700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.