Twin-Cities, Inc., purchased a building for $600,000. Straight-line depreciation
ID: 2474305 • Letter: T
Question
Twin-Cities, Inc., purchased a building for $600,000. Straight-line depreciation was used for each of the first two years using the following assumptions: 25-year estimated useful life, with a residual value of $100,000.
Calculate the annual depreciation for the first two years that Twin-Cities owned the building.
Year 1 =
Year 2 =
Calculate the book value of the building at the end of the second year.
Book Value =
Twin-Cities, Inc., purchased a building for $600,000. Straight-line depreciation was used for each of the first two years using the following assumptions: 25-year estimated useful life, with a residual value of $100,000.
Explanation / Answer
In straight line depreciation the annual depreciation remains same
Depreciation per year =(Investment-salvage value)/estimated life
=(600,000-100,000)/25= $20,000
Year 1= $20,000
Year 2= $20,000
b)Book value at end of second value = Initial investment -depr for year 1-depr for year 2
=600,000-20,000-20,000=$560,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.