Four Flags is a retail department store. On January 1, 2014, Four Flags\' accoun
ID: 2474050 • Letter: F
Question
Four Flags is a retail department store. On January 1, 2014, Four Flags' accountants used the following data to develop the master budget for Four Flags for 2014: Cost Fixed Variable (per unit sold) Cost of Goods Sold $0 $5.20 Selling and Promotion Expense $220,000 $0.80 Building Occupancy Expense $190,000 $0.20 Buying Expense $145,000 $0.40 Delivery Expense $100,000 $0.05 Credit and Collection Expense $62,000 $0.03 Expected unit sales in 2014 were 1,300,000, and 2014 total revenue was expected to be $13,000,000. Actual 2014 unit sales turned out to be 1,050,000, and total revenue was $10,500,000. Actual total costs in 2014 were: Cost of Goods Sold $6,000,000 Selling and Promotion Expense $1,100,000 Building Occupancy Expense $340,000 Buying Expense $630,000 Delivery Expense $200,000 Credit and Collection Expense $70,000 Required Compute the flexible-budget variances for the following two cost items (NOTE: enter favorable variances as positive numbers and unfavorable variances as negative numbers): Delivery Expense Cost of Goods Sold
Explanation / Answer
Delivery expense:
Budgeted expense=Fixed +variable=100,000+(1,300,000*0.05)=100,000+65,000=$165,000
Flexible budget (As per 1,050,000 units sold) expense
=(1050000*0.05)+100,000= 52,500+100,000=$152,500
Actual expense=$200,000
Flexible budget variance=152,500-200,000= (47,500)
Cost of goods sold:
Budgeted expense=Fixed +variable=100,000+(1,300,000*5.2)=0+65,000=$6,760,000
Flexible budget (As per 1,050,000 units sold) expense
=(1050000*5.2)+0=$5,460,000
Actual expense=$6,000,000
Flexible budget variance=5,460,000-6,000,000= (540,000)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.