Exercise 8-13 (Part Level Submission) Inventory information for Part 311 of Moni
ID: 2473454 • Letter: E
Question
Exercise 8-13 (Part Level Submission) Inventory information for Part 311 of Monique Aaron Corp. discloses the following information for the month of June. June 1 Balance 299 units @ $12 June 10 Sold 201 units @ $28 11 Purchased 802 units @ $14 15 Sold 503 units @ $29 20 Purchased 504 units @ $15 27 Sold 301 units @ $31 Collapse question part (a) Incorrect answer. Your answer is incorrect. Try again. Assuming that the periodic inventory method is used, compute the cost of goods sold and ending inventory under (1) LIFO and (2) FIFO.
Explanation / Answer
The ending inventory consists of 600 units.
Total units sold = 201 + 503 + 301 = 1,005
LIFO:
Cost of goods sold = Beginning inventory + Purchases - Ending inventory = 299 x $ 12 + $ 18,788 - $ 8,204 = $ 14,172
Ending inventory = 98 x $12 + 502 x $ 14 = $ 8,204
FIFO:
Cost of goods sold = Beginning inventory + Purchases - Ending Inventory = $ 3,588 + $ 18,788 - $ 8,904 = $ 13,472
Ending inventory = 504 x $ 15 + 96 x $ 14 = $ 8,904
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.