On January 1, 2014 Falcon Electro acquires $400,000 of 8% bonds at a price of $4
ID: 2473401 • Letter: O
Question
On January 1, 2014 Falcon Electro acquires $400,000 of 8% bonds at a price of $442,376. The interest is payable each December 31, and the bonds mature December 31, 2034. The investment will provide Falcon Electro a 7% yield. The bonds are classified as held-to-maturity. Prepare a 3-year schedule of interest revenue and bond discount amortization, applying the straight-line method. Prepare a 3-year schedule of interest revenue and bond discount amortization, applying the effective-interest method. Prepare the journal entry for the interest receipt of December 31, 2015, and the discount amortization under the straight-line method. Prepare the journal entry for the interest receipt of December 31, 2015, and the discount amortization under the effective-interest method.Explanation / Answer
Bond premium = 442376 -400000 = 42376
a)
Entry :(solution to part C)
Cash Debit 32000
Premium on bond amortization debit 2118.8
Interest revenue credit 34118.8
B)
Entry :
Cash Debit 32000
Premium on bond amortization debit 1106.04
Interest revenue credit 30893.96
A B= 400,000*.08 C= 42376/1 B+C D = 42376 -C 400000+ D Year BOnd outstanding at beginning Interest paid Bond premium amortizaion Interest revenue Balance in Bond premium Bond outstanding at end 1 442376 32000 [400000*.08] 2118.8 34118.8 [32000+2118.8] 42376-2118.8 = 40257.2 400000+40257.2 = 440257.2 2 440257.2 32000 2118.8 34118.8 40257.2-2118.8 = 38138.4 438138.4 3 438138.4 32000 2118.8 34118.8 36019.6 436019.6Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.