A company has $6.50 per unit in variable costs and $3.20 per unit in fixed costs
ID: 2473313 • Letter: A
Question
A company has $6.50 per unit in variable costs and $3.20 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.43, what price should be charged if 56,000 units are expected to be sold? A company has $6.50 per unit in variable costs and $3.20 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.43, what price should be charged if 56,000 units are expected to be sold? A company has $6.50 per unit in variable costs and $3.20 per unit in fixed costs at a volume of 50,000 units. If the company marks up total cost by 0.43, what price should be charged if 56,000 units are expected to be sold?Explanation / Answer
Variable Cost = 6.50 per unit
Fixed Cost = 3.20*50000 = 160000
Fixed cost per unit for 56000 = 160000/56000 = 2.86
Total Cost = 6.50+2.86 = 9.36
Margin @ 43% = 4.02
Sales price = 9.36+4.02 = $13.38
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.