For 2014, the New Products Division, of Testar Company, had operating income of
ID: 2473245 • Letter: F
Question
For 2014, the New Products Division, of Testar Company, had operating income of $9,900,000 and operating assets of $46,700,000. The New Products Division has developed a potential new product that would require $10,400,000 in operating assets and would be expected to provide $3,300,000 in operating income each year. Testar has set a target return on investment (ROI) of 22% for each of its divisions. Assuming that the new product is put into production, calculate the residual income for the division. $598,000 $638,000 $438,000 $2,662,000
Explanation / Answer
Residual Income = Operating Income - (Minimum required return on assets * operating assets of the department)
Residual Income of New Product = $3300000 - (22% * 10400000) = $1012000
Residual Income for 2014 = $9900000 - (22% * 46700000) = -$374000
Net residual Income = $1012000 - $374000 = $638000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.