A circular wire loop ol radius r = 0.095 m and resistance R = 102 L2 rotates abo
ID: 2472767 • Letter: A
Question
A circular wire loop ol radius r = 0.095 m and resistance R = 102 L2 rotates about a shaft through its diameter at a constant rate of f= 11.8 Hz in a uniform B = 024-T magnetic field directed perpendicular to the rotation axis. The plane of the loop is perpendicular to the magnetic field at time t = 0. Select the correct expression for the time-dependent magnetic flux through the loop. Find the value of the magnetic flux through the loop, in webers, at time t = 3.4 s. Select the expression for the time-dependent emf induced in the loop based on the expression you entered in part (a).5. Calculate the induced emf in the loop, in volts, at time t = 3.4 s. Select the expression for the induced current in the loop based on the expression you entered in part (c). Find the induced current in the loop, in amperes, at time t = 3.4 s.Explanation / Answer
Net Income $ 9300
Add : Depreciation Expenses $ 5100
Cash Flows $ 14400
Changes in Current Assets and Current Liabilities
Add : Decrease in Accounts receivable $ 3100
Less : Increase in Inventory $ 7100
Add : Increase in salaries & Wages payable $ 660
$ 11060
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.