On January 2, 20XX, Bellwether Garden Supply purchased a delivery truck for $50,
ID: 2471595 • Letter: O
Question
On January 2, 20XX, Bellwether Garden Supply purchased a delivery truck for $50,000. The estimated useful life of the truck is 5 years, with an estimated salvage value of $5,000. The truck is expected to be driven 250,000 miles during its useful life. Part A. Compute the amount of depreciation expense that the company will recognize in a year in which the truck is driven 80,000 miles, assuming the company uses the units-of-production method. Part B. Compute the book value of the asset at the end of the Third year, assuming the company uses the straight-line method. Part C. Determine the balance in the Accumulated Depreciation account at the end of the Second year that it owns the asset, assuming the company uses the double-declining-balance method.
Explanation / Answer
Part A:
Depreciation expense=($50,000-$5,000)*80,000/250,000=$14,400
Part B:
the book value of the asset at the end of the Third year=$45,000*2/5=$18,000
Part C:
The depreciation for the first year of its life using double declining balance method.
Straight-line Depreciation Rate = 1 ÷ 5 = 0.2 = 20%
Declining Balance Rate = 2 × 20% = 40%
Depreciation = 40% × $50,000 = $20,000
the depreciation of the asset for the second year of its life.
Declining Balance Rate = 40%
Book Value = Cost Accumulated Depreciation = $50,000 $20,000 = $30,000
Depreciation = 40% × $30,000 = $12,000
Accumulated Depreciation account at the end of the Second year=$20,000+$12,000=$32,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.